Лекуват ли антибиотиците?

  15 Ноември 2018, 20:33     0

С подобни ситуации се сблъскват лекарите в ежедневието си заради пациенти, които са решили да се самолекуват с антибиотици, само защото симптомите им приличат на тези, които са имали друг път.
Изписването на антибиотик трябва да става само при направена антибиограма или изследване, както и при симптоми, които по безспорен начин да доказват, че се касае за бактериална инфекция. Не винаги, обаче се случва така.
Прекомерната или честа употреба на антибиотици за кратък период от време може да има сериозни последствия за човешкото здраве. Затова медиците са категорични.
Дори и хората да прилагат в разумни граници антибиотичното лечение не са изключени и случаите да се получи резистентност заради храните, които приемаме. Най-често в организмът ни попадат лекарствени продукти с месото и млякото, които консумираме.
Според данни на Световната здравна организация само в Европа 33 000 души умират годишно в резултат на антибиотична резистентност, тъй като микроорганизмите стават устойчиви при честа употреба на тези лекарствени средства. В световен мащаб броят им достигна 700 000. Ако не се вземат мерки, очаква се този проблем да отнеме живота на милиони хора към 2050 година. До колко обаче са отговорни врачани при приемането на антибиотици и дали биха се самолекували на своя глава – вижте в анкетата.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите