НАП към абитуриентите За здравните осигуровки през летните месеци

  23.06.2026 14:44

От НАП напомнят на завършилите средното си образование тази година, които все още не са започнали работа веднага, че трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят още от Приходната агенция. За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 22,03 евро всеки месец. Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите – ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване. В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация образец №7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски. При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът ще се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и няма да има достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса. За здравноосигурителни вноски, които не са направени в срок, се начислява и лихва.