Иран премахва таксите за Ормузкия проток

  19.06.2026 14:30

Иранските власти обявиха, че през следващите 60 дни корабите няма да заплащат такси за преминаване през стратегическия Ормузки проток. Решението е взето в рамките на изпълнението на Меморандума за разбирателство от Исламабад. Според официално изявление на Висшия съвет за национална сигурност на Иран разходите за транзита през протока ще бъдат поети изцяло от иранската държава. Мярката има за цел да улесни корабоплаването и да насърчи използването на един от най-важните морски маршрути за световната търговия и енергийни доставки. Властите са разпоредили на службите, отговарящи за контрола на корабния трафик в Персийския залив, да разглеждат постъпилите заявления за преминаване с приоритет и да ускорят административните процедури. От Техеран подчертават, че въпреки облекчения режим ще продължат да действат строги мерки за безопасност.