"Слънцето на Тодорка" - седми фестивал на древните култури във Врачанско

  05 Септември 2022, 18:28     

История, наука, древни практики, бит, култура и театрални формати съчетава програмата на тазгодишното седмо издание на фестивала „Слънцето на Тодорка“. Тя бе представена на пресконференция днес от организаторите – Младежки Дом Враца и Регионалния исторически музей. Събитието ще се състои от 8 до 11 септември в местността „Валога“ край врачанското село Оходен.

Георги Врабчев – дир. Младежки дом - Враца:
 Фестивалът е в 4 дни, в 3 секции, три различни секции, които са: научна секция, в която се организират кръгли маси, дискусии на археолози, семинари. Другата секция на фестивала, това е експерименталните лаборатории за деца. Едно изключително интересно… една изключително интересна форма. Това са лаборатории, където те могат да се занимават с производство на накити, на култови предмети, на обработка на лимец, грънчарство, тъкачество, кубаничарство.

В рамките на тази секция се организира и археологическо училище. В него участниците ще могат да получат свой сертификат за преминат курс по археология. Емблема и запазен знак на фестивала е стилизираното изображение на нефритен амулет на богинята – Майка, открит при археологическите разкопки в местността Валога.

Георги Врабчев – дир. Младежки дом – Враца:
Новото тази година на 7-мото издание е, че, благодарение на скулптора Милен Василев, ние вече имаме своя официален плакет, който изобразява знака на фестивала, неговото наименование. Той ще бъде връчван на почетните гости, на участниците във форума. 

В тазгодишното издание на форума участие ще вземат гости от Враца, Козлодуй, Мездра, София, Варна, Перник, Разград, Копривщица и други градове в страната. Сред акцентите в програмата ще бъдат експериментален посев на нива с лимец и кулинарна възстановка на неолитната храна в Оходен.

Георги Врабчев – дир. Младежки дом - Враца:
Ще бъде приготвена храна от овнешко месо с лимец, корени, семена, билки. Като дегустацията на това предизвикателство ще бъде след откриването на… официалното откриване на фестивала. 

В специалната експериментална работилница за древни възли и плетива участниците ще могат сами да заплетат свои магически гривни и колани. Сред атракциите на фестивала ще бъде и играта „Пътят на слънцето“.

 Георги Врабчев – дир. Младежки дом - Враца:
Това е една игра, която създадохме преди едно или две издания. Тя се реализира от експерти и сътрудници на РИМ Враца, по-специално изготвени символи и карти. Ще бъде издирен и представен на Съвета на жреците магическият накит на Тодорка.

За любителите на театралните форми организаторите са подготвили и едно интересно преживяване, чрез което гостите ще се потопят в света на невидимото.

 Георги Врабчев – дир. Младежки дом - Враца:
“Театър на лабиринта‘ както знаете, е една форма на сетивния театър, на сетивния лабиринт. С този театър на лабиринта публиката се почти отъждествява с актьорите. Той ще се реализира в самата местност, в природата и… всеки може да стане част от една легенда – легендата за Тодорка.

На театралната сцена на фестивала гостите ще могат да видят спектакъла „За хората, земята и хляба‘ на формация ПУЛС от Разград.

 Георги Врабчев – дир. Младежки дом - Враца
Една притча, танцово-театрална, за хляба, за неговия път и за връзката му с майката Земя, която ражда житото, човека. 

Освен работилниците за древна храна, програмата ще включва още демонстрации на бойни практики, древни оръжия и военни ритуали. А тема на научния семинар на изданието ще бъде „Послания на човешките цивилизации от древността“. Според директорът на врачанския музей основна цел на културния форум е завръщането към корените и запазването на родовата памет.

Георги Ганецовски – дир. РИМ Враца:
Една от целите на фестивала е точно това. Да се опитаме да живеем като тези първи земеделци преди 800 години. Да усетим вкуса на неолитната храна, включително и вкуса на хляба от неолита – нещо, което го правим по традиция. Да се опитаме да използваме техните технологии – технологии, при които метала не е бил използван. За да разберем по какъв начин те са осигурявали своя живот. 

Официалната церемония по откриването на Фестивала за древни култури ще бъде на 9-ти септември, петък, от 19:00 ч. в местността Валога край село Оходен.




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите