Откриха депо за биоразградими отпадъци край Враца

  29 Септември 2022, 18:22     

С официална церемония днес откриха регионално депо за биоразградими отпадъци, край село Косталево. Модерната компостираща инсталация ще обслужва потребностите на общините Враца и Мездра. Капацитетът й ще позволи обработка до 8000 тона зелена маса годишно, които ще се събират след изхвърлянето им от домакинствата. Около 20 работни места са открити за обслужване на съоръжението.

Цветан Стойчков – зам.-кмет на Община Враца:
Основното, което ще бъде най-важното, за да може тази инсталация да работи, да функционира правилно, е гражданите да се научат отпадъка – биоразградимия – това са хранителните продукти, които отделя домакинството – и зелените отпадъци, които също са от домакинството, да бъдат поставяни в съответните контейнери, за да може инсталацията да работи и да не се смесват с битовия отпадък. 

Краен продукт на инсталацията ще бъде компост или био-тор за обогатяване на почвата.

Цветан Стойчков – зам.-кмет на Община Враца:
 Компоста се образува чрез естествен процес, т.нар. гниещ естествен процес, при съответната технология влажност и чистота. I този продукт, който накрая се отделя от отпадъка, който ние генерираме, вместо да го депонираме и да пълниме депа и клетки, ще се връща обратно, в експлоатация, да го кажеме. 

Закупени са 574 контейнера, които ще се разпределят в двата града и прилежащите им населени места. Извозването на изхвърлените в тях отпадъци ще става чрез четири нови сметоизвозващи машини.

 Цветан Стойчков – зам.-кмет на Община Враца:
 Те са разделени на две – едните са за зелени отпадъци, другите са за биоразградимите отпадъци – хранителните. Какво ще рече хранителните от домакинствата? Това са всичко, което ние използваме като плодове, зеленчуци, обелки – каквото и да е, това е отпадък, който трябва да се отделя и да се слага в съответния контейнер, за да може да влезе в инсталацията и след това да се преобразува на съответния компост. 

Калин Каменов – кмет на Община Враца:
Идеята на тези контейнери, на тази компостираща инсталация, е да намали обема в другите контейнери. Да намалим обема на клетката, която депонираме нашия отпадък двете общини и да направим така, че част от този отпадък да бъде връщан отново в нашия бит, в нашето ежедневие. Идеята е, една част от този отпадък, който попада вътре, под формата на храни, на зелени отпадъци, на клони, на храсти, част от тях да попадат именно в клетките, които ще бъдат направени, да бъдат извозвани тези зелени отпадъци, тук да бъдат преработвани и да бъдат връщани обратно в употреба под формата на биоразградим тор, хумус, който да бъде използван за затревяване, за заторяване, за нуждите на нашите съграждани. 

Биологичният продукт за подхранване на почвата ще бъде предоставен за употреба на земеделски производители и жители на региона на символична цена, след като бъде определена стойността му.

Иван Аспарухов – кмет на Община Мездра:
С този продукт ще възродим земеделието частното в нашите две общини. Бъдете сигурни, че ще стане. Ще го измислиме как да стане, да бъде в такава посока… Това е компоста, да. Ъ-ъ… с г-н Каменов не сме земеделци, може да сме лични производители вкъщи, ма не сме земеделци. Пожелавам успех на всички земеделски производители и нека като излезне първата пратка, ша направим всичко необходимо да ги подпомагаме с този продукт, който се плаща от нашите данъци...

Около 280 контейнера са отделени за населените места в Община Враца, които ще бъдат разпределени по райони след като инсталацията започне да функционира.

 




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите