Критика от Нидерландия за Шенген - страната се заканва с вето до няколко дни

  05 Декември 2022, 18:55     

Нидерландия отказа да даде картбланш на България за влизането на страната ни в Шенген. Според министъра на външните работи Вопке Хукстра е още твърде рано Нидерландия да даде съгласие за шенген, тъй като по думите му, страната трябва да се справи с корупцията и организираната престъпност. Новината провокира спешна среща в министерски съвет и остра реакция на служебния премиер Гълъб Донев.  Според него в последните месеци е имало няколко проверки от Европейската комисия, която дала на България положителна оценка. 

Гълъб Донев, министър - председател на България
"Отделна проверка извърши посолството на Австрия в София. Резултатът също е положителен. На кратко резултатите от тези проверки доказаха за пореден път, че България покрива всички критерии за членство в шенген. Със съжаление трябва да Ви кажа, че въпреки поканата от наша страна към Нидерландия, тя не пожела да се включи в проверките. В последствие, изразените от премиера доводи срещу присъединяването ни, звучат повече от неубедително...."

Според премиера, позицията на Нидерландия е политическа. 

Гълъб Донев, министър - председател на България
""Повече от очевидно е, че тези позиции са продиктувани по-скоро от вътрешнополитически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на шенгенските правила. Това предизвика дълбоко разочарование и предизвиква емоционални реакции у нас".

Служебното правителство обаче се закани реакциите от страна на България да не са само емоционални. 
Гълъб Донев, министър - председател на България
"Каквито и да са мотивите им за вето, последиците няма да се приятни, нито за България, нито за ЕС. 

А критиките, освен за корупцията и престъпността, са и срещу охраната по границите ни, заради мигрантския натиск. 

Иван Демерджиев, вътрешен министър 
"Безспорно е, че България не генерира мигранти от Индия ... и такива екзотични страни. Обвиненията не са в тази посока. Обвиненията са, че Шенген не работи. А моя призив към Австрийския вътрешен министър е да не прилагаме мерки, които няма да подобрят работата на Шенген. За мен трябва да се увеличи работата по външните граници, а е да се създават вътрешни". 

Влизането на България в Шенген би се отразило повече от добре на транспортния бранш, смятат експерти. 

Доц. д-р Момчил Антов, директор на Националното сдружение на българските спедитори (НСБС)
"Шенгенското пространство допълва членството в ЕС, тъй, като както знаете в договора е записано, че трябва да се осигури свободно движение за стоки, хора и капитали. Ние в момента имаме свободно движение на стоки с останалите държави. Единственото ограничение, което имаме е движението на хора. И понеже ме попитахте за транспортния бранш, това, което ще се промени след като влезем в Шенген е, че ще изчезнат опашките по границите ни с Румъния и Гърция. Резултатът от едно подобно вето би бил негативен в икономически и политически аспект. Ще попречи изключително много на бизнеса и ще подаде лош сигнал на нашите партньори". 

Решението за влизането на България, Румъния и Хърватия в Шенген ще бъде взето в края на седмицата.  




 Анкета

Ще гласувате ли, ако има нови избори?


Виж резултатите